Nasz projekt

Dwie dziewczynki przez przypadek zostają na noc w bibliotece. Jedna z nich bardzo lubi książki, druga nie znosi czytania. W nocy książki ożywają, a ich bohaterowie pokazują, że czytanie jest fajne. 



Wokół takiego założenia skupia się szereg działań projektowych mających na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych i uświadomienie uczniom wartości czytania. Wspólnie poznajemy nowe książki i piszemy własne opowiadania. Wykorzystując liczne aplikacje i narzędzia internetowe pokazujemy swoje ulubione książki, polecamy ciekawe lektury. Zachęcamy do czytania poprzez własnoręcznie wykonane komiksy, animacje i filmiki. Razem z naszymi partnerami tworzymy interaktywną książkę oraz tematyczny ilustrowany video-słownik angielsko-czesko-polsko-słowacko-słoweński, dodatkowo uczymy się słów związanych z książką w naszych językach. Poznajemy biblioteki szkolne i miejskie, dzielmy się informacjami o najpiękniejszych europejskich książnicach. Zorganizowaliśmy szereg imprez czytelniczych: Baśniową Paradę, Maraton Czytania, Wielkie Szkolne Bajkopisanie, spędziliśmy noc w bibliotece, wzięliśmy udział w wielu konkursach, razem świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. 

Cele projektu: 
- popularyzacja współczesnych książek dla dzieci, 
- napisanie wspólnej książki, opracowanie i publikacja e-booka, 
- zapoznanie z procesem powstawania i budową książki, 
- uświadomienie wartości czytania, rozwijanie miłości do książek, 
- rozbudzanie zainteresowań oraz rozwijanie pasji i talentów uczniów, 
- nawiązanie kontaktów i współpracy z dziećmi z innych krajów z wykorzystaniem ICT. 

W projekcie biorą udział uczniowie z Czech, Polski, Słowacji i Słowenii.


Razem tworzymy interaktywną książkę, w której pojawiają się popularne postaci literackie. Wybieramy swoje ulubione książki, przedstawiamy ulubionych bohaterów, a oni przenoszą nas do swojego świata i pokazują magię, piękno i wartość książek. 

Uczniowie z każdego kraju redagują od 1 do 3 rozdziałów z bohaterami swoich ulubionych książek. Stałymi postaciami, pojawiającymi się we wszystkich rozdziałach książki są dwie dziewczynki i maskotka projektu - skrzat książkowy. Polska grupa pisze swoją wersję także w j. polskim.


Nasza książka będzie interaktywnym e-bookiem zawierającym, obok treści głównej, dodatkowe informacje dla uczniów, gry i zabawy oraz proponuje alternatywne zakończenia opowieści. Obecnie wspólnie redagujemy książkę w formie bloga, później dodatkowo wszystkie opowiadania zbierzemy i opublikujemy w formie e-booka, także do pobrania i wydrukowania.

Nasza wspólna książka „Noc w bibliotece” powstaje jako interaktywny e-book. Jej interaktywność polega na tym, że odsyłaczami pokazujemy nasze wcześniejsze prace, a system linków proponuje czytelnikowi wiele zadań (tworzonych w różnych programach), odsyła do informacji internetowych związanych z treścią (miejsca, postacie, przedmioty) oraz wymaga twórczego podejmowania decyzji o dalszych wydarzeniach.


Chcemy także promować współczesną literaturę dziecięcą. Każda grupa projektowa wybiera jedną książkę współczesnego autora swojego kraju i nad nią pracuje: czyta, omawia, ilustruje, tworzy prezentacje, filmy, komiksy, bierze udział w konkursach, i.t.d. My wybraliśmy powieść „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, której autorem jest Andrzej Maleszka. Skontaktowaliśmy się z wydawcą książki, otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie zdjęć w projekcie oraz obietnicę autografu pana Andrzeja Maleszki. Streściliśmy książkę w języku angielskim, zilustrowaliśmy w programie Paint i zaprezentowaliśmy w formie bloga i e-booka. Dla naszych partnerów przygotowaliśmy wiele atrakcji związanych z książką: filmy, komiksy, animacje, gry i inne ciekawe zadania.

Na początku tradycyjnie przedstawiliśmy siebie, swoje szkoły, miasta i kraje. Na bieżąco pokazujemy ciekawe wydarzenia szkolne i tradycyjne uroczystości. Prezentujemy to, co w naszych miejscowościach i krajach jest piękne i ciekawe. Informujemy o tradycjach i zwyczajach narodowych


Przedstawiamy swoje biblioteki szkolne i miejskie. Informujemy o wydarzeniach bibliotecznych i inicjatywach związanych z popularyzacją czytelnictwa. Na platformie Pinterest i na Facebooku dzielimy się informacjami o najpiękniejszych i wyjątkowych bibliotekach europejskich.


Wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole odbył się Maraton Czytania, podczas którego codziennie nauczyciele i wychowawcy prezentowali i czytali uczniom fragmenty swoich ulubionych książek.


Podczas Baśniowej Parady dzieci przebrane za postacie bajkowe prezentowały swoich ulubionych bohaterów literackich. Efektem Wielkiego Szkolnego Bajkopisania jest wspólna opowieść. Poszczególne klasy odwiedzające bibliotekę dopisywały kolejny fragment baśni i w ten sposób powstała książka pt. „Kosmici w Bolesławcu”.


Przeprowadziliśmy konkurs na maskotkę projektu – bibliotecznego skrzata, który pilnuje biblioteki i dba o książki. W wyniku głosowania na Facebooku zwyciężyła praca uczennicy ze Słowenii. Razem wykonaliśmy ekologiczny leksykon bibliotecznych straszydeł. Leksykon wziął udział w konkursie czeskiego centrum ekologicznego, znalazł się wśród dziesięciu najlepszych prac i zdobył nagrodę publiczności. W szkole zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”. 


Wspólnie z naszymi partnerami piszemy książkę pt. „Noc w bibliotece”, tworzymy wielojęzyczny video-słownik tematyczny. Nakręciliśmy film prezentujący słowa naszego wspólnego słownika literackiego oraz opracowaliśmy dla naszych kolegów gry i zabawy, które sprawdzają znajomość słówek.


Uczniowie poznali budowę książek i zaznajomili się z procesem ich powstawania. W zasobach internetowych znaleźli kilka ciekawych sposobów na wykonanie własnej książeczki.


Wszyscy pokazali i opisali swoje ulubione książki w formie prezentacji PowerPoint oraz interaktywnych plakatów Glogster. Ostatnio przeczytane i polecane przez nas książki umieszczamy na portalu Shelfari. Pokazujemy nasze marzenia i zainteresowania, ciekawostki związane z książkami, gromadzimy aforyzmy o książkach wykorzystując w tym celu portale: Lino, Pinterest, i Wallwisher



Uczniowie wykonują plakaty, prezentacje, komiksy, animacje, filmy i inne materiały pokazujące, że lubią czytać, sprawia im to przyjemność i namawiają do czytania swoich kolegów. Korzystamy z narzędzi: DomoAnimate, GlitterPhoto, Picasion, Bitstrips, Creaza, Kerpoof, Pixton, StoryboardThat, ToonDoo. 


Zbieramy informacje od uczniów, nauczycieli, rodziców i dziadków na temat ich ulubionych książek. Porównamy wyniki i zobaczymy, czy mamy wspólne zainteresowania, czy też różnimy się w swoich czytelniczych pasjach. Na każdy kolejny miesiąc polecamy Książki Miesiąca - ciekawe książki z wybranej tematyki. Były już książki świąteczne, zimowe, o tematyce fantasy oraz powieści z dziewczęcymi bohaterkami


Przez cały rok dzieci piszą opowiadania i tworzą książeczki w programach Storybird, StoryJumper, ZooBurst oraz sporządzają e-booki w aplikacjach: Bookemon, FlipSnack, Issuu, Mixbook. 


W marcu postanowiliśmy sprawdzić, jak naprawdę wygląda biblioteka nocą. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że z książek wychodzą ich bohaterowie, wokół krążą duchy, czarownice i nietoperze. Spotkanie rozpoczęliśmy od nocnego zwiedzania całej szkoły, przyświecając sobie tylko latarkami. Nasłuchiwaliśmy dochodzących do nas dźwięków i wypatrywaliśmy wszystkich świateł, jakie przedostają się do szkoły nocą z zewnątrz. Po powrocie do biblioteki rozpoczęły się literackie podchody, w ramach których wykonaliśmy 10 zadań.


Poszukiwaliśmy zaginionych bohaterów i ich rekwizytów, porządkowaliśmy tytuły i rozwiązywaliśmy kalambury, rysowaliśmy chatkę czarownicy z zawiązanymi oczami i wygryzaliśmy duszka w waflu, balsamowaliśmy mumię i stroiliśmy wróżkę. Po odczytaniu zaszyfrowanego hasła – klucza dotarliśmy wreszcie do skarbu strzeżonego przez najstraszniejszego ducha. Nasze nocne spotkanie zakończył wspólny teatrzyk cieni.


Uczniowie biorą udział w konkursach, grają i tworzą gry edukacyjne, układają puzzle i układanki, rozwiązują quizy i zadania dotyczące książek i bohaterów literackich. Sami wymyślają zadania swoim kolegom i tworzą zagadki oraz rozwiązują zadania partnerów. Korzystamy z programów: Educaplay, LearningApps, Zondle, JigsawPlanet, MazeGenerator, Quizlet. 


Wymieniliśmy się własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi przesłanymi pocztą tradycyjną oraz w wersji elektronicznej. Ucieszyły nas też wspaniałe prezenty od przyjaciół. Świąteczne niespodzianki umieściliśmy na wystawie i z dumą pokazywaliśmy wszystkim odwiedzającym bibliotekę szkolną. 



Swoją strefę mają także nauczyciele. Dzielimy się tam pomysłami i materiałami, które opracowaliśmy i wykonaliśmy oraz wykorzystujemy w swojej klasie lub bibliotece szkolnej. Dzięki projektowi doskonalimy swoje umiejętności stosowania ICT, rozmawiamy na temat najlepszych metod pracy z książką oraz wymieniamy się materiałami dydaktycznymi.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz